Polski



Co wyróżnia lasy deszczowe?

Kazdy las deszczowy jest wyjatkowy, ale istnieja pewne cechy wspólne wszystkich tropikalnych lasów deszczowych:
    Każdy las deszczowy jest wyjątkowy, ale istnieją pewne cechy wspólne wszystkich tropikalnych lasów deszczowych:
  1. Położenie: lasy deszczowe leżą w tzw. „tropikach”, czyli w strefie pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca
  2. Opady: roczna suma opadów wynosi co najmniej 2000 mm (w Polsce jest to ok. 700 mm)
  3. Piętro koron drzew: w lasach deszczowych występuje charakterystycznie wykształcone piętro koron drzew - zwarta warstwa gałęzi i liści, utworzona przez rosnące blisko siebie drzewa. Większość roślin i zwierząt lasu deszczowego żyje właśnie w piętrze koron, które może znajdować się ponad 30 metrów nad ziemią.
  4. Bioróżnorodność: lasy deszczowe charakteryzują się wysokim stopniem różnorodności biologicznej, lub bioróżnorodności. Termin „bioróżnorodność” dotyczy wszystkich żywych stworzeń – takich jak rośliny, zwierzęta i grzyby – spotykane w danym ekosystemie. Naukowcy uważają, że mniej więcej połowa z istniejących na Ziemi gatunków roślin i zwierząt żyje właśnie w lasach deszczowych.
  5. Intensywne oddziaływania symbiotyczne pomiędzy gatunkami: wiele z zamieszkujących lasy deszczowe gatunków współdziała z innymi organizmami. Oddziaływanie symbiotyczne to układ, w którym dwa różne gatunki odnoszą korzyści z pomagania sobie nawzajem. Na przykład, niektóre rośliny wytwarzają komory mieszkalne dla mrówek oraz wydzielają dla nich słodki nektar. W zamian mrówki bronią rośliny przed zwierzętami zjadającymi ich liście.


Tekst: Rhett. A. Buttler, tlumaczenie: Piotr Lukasik




Polski | Uwagi prawne | Zdjęcia | Angielski | PDF | DOC

©2008 Rhett Butler