POĽNOHOSPODÁRSTVO V DAŽĎOVOM PRALESE

Každoročne sa kvôli poľnohospodárskym potrebám vyrúbu tisíce kilometrov štvorcových pralesov. Dve hlavné skupiny zodpovedné za zmenu pralesa na poľnohospodársku pôdu sú chudobní farmári a veľké spoločnosti.

Chudobní farmári sa v mnohých oblastiach sveta spoliehajú na čistiny pralesov, aby uživili svoje rodiny. Bez prístupu k lepšej poľnohospodárskej pôde títo ľudia vypaľujú a stínajú, aby vyčistili kúsky pralesa za čo najkratší čas. Väčšinou využívajú pôdu len niekoľko rokov, kým nie je vyčerpaná a bez živín, a potom sa musia presťahovať na nový kúsok lesa.

Poľnohospodárske spoločnosti vyrubujú oveľa väčšie plochy pralesa než kedykoľvek predtým, hlavne v Amazone na budovanie sójových fariem. Niektorí experti veria, že Južná Amerika bude mať jedného dňa toľko poľnohospodárskej pôdy, že sa bude môcť merať s americkým stredozápadom. Väčšina z tejto poľnohospodárskej pôdy pôjde na účet amazonského pralesa.

Autorom všetkých článkov na tejto stránke je Rhett Butler. Do slovenčiny preložila Marianna Takáčová.WORLD.MONGABAY.COM/SLOVAK
Informácie o mongabay


Tropické dažďové pralesy
Madagaskarom
Fotos
Anglická

Tropické dažďové pralesyTropické dažďové pralesy | Madagaskarom | Fotos | Informácie o mongabay | Anglická

About | Privacy
© Rhett Butler 2010